Rabu, 27 April 2016

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te s�� z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało fachowym ślepiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie głazy sztachetki te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, prostej obróbce i względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź od razu obrabia, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia plastykowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Prócz substancji zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa głazów na sztacheta Winylowe na ogrodzenie i bramę sztachetowa, przybierają one wtenczas wielorakie tony czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż wycina się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można też ciąć na sześciany o regularnych zarysach, użytkowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na małe, nietypowych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta z plastyku używa się również wapienie - skały osadowe, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie plastikowe na plot i furtę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być rozmaity – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki i sztachety z Winylu na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa unosi się z głazów różnorakiego obrysu, ułożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z kafli o nieregularnych obrysach, powinno się je właściwie dobierać tzn. tak, tak aby kształt każdego kolejnego scalał się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur szybko niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają też mchem i glonami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane firmy porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, aby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar