Kamis, 16 Februari 2017

Ogrodzenia z metalu co jakiś czas wymagają renowacji. Sprawdźmy jak prawidłowo odnowić ogrodzenie.

Do ogrodzeń metalowych zaliczamy ogrodzenia żeliwne i stalowe zarówno te kute jak i spawane. Choć niektóre z nich podziwiamy na płotach, bo wyglądają niczym dzieła sztuki, to wszystkie trzeba konserwować co nie mniej niż co pięć lat. Od czego rozpocząć proces odnowienia ogrodzenia metalowego? Na początku należy odrdzewić takie ogrodzenie, gdyż nawet fabrycznie zabezpieczone ogrodzenie wytrzymuje tylko kilka lat. Kiedy minie ten czas, to na ogrodzeniu pojawią się ogniska rdzy, a stara powłoka ochronna w postaci impregnatu pęka i łuszczy się. W praktyce stosuje się dwie metody renowacji ogrodzenia.

Metody renowacji ogrodzenia

Pierwszy sposób praktykowany jest od dawien dawna. W pierwszej kolejności trzeba dokładnie oczyścić powierzchnię ogrodzenia z kurzu, łuszczącej się farby oraz rdzy. Można do tego wykorzystać drucianą szczotkę, szlifierkę lub papier ścierny. W drugim etapie powierzchnię ogrodzenia należy przeszlifować i pomalować. Malowanie ogrodzenia należy również podzielić na dwa etapy. Najpierw pokrywamy ogrodzenie impregnatem chroniącym przed korozją a dopiero potem malujemy kryjącą farbą nawierzchniową. Metoda, choć wymaga zaangażowania i jest pracochłonna to eliminuje ogniska rdzy.
Drugi sposób renowacji ogrodzenia nie wymaga już tyle czasu. Polega na pomalowaniu oczyszczonej powierzchni płotu specjalnym środkiem, który działa trójfazowo. Preparat ten neutralizuje pozostałości rdzy i farby, hamuje proces destrukcji i ma właściwości farby nawierzchniowej.
Zdarza się, zwłaszcza jeśli zwlekaliśmy z odnową ogrodzenia metalowego dłużej niż 5 lat, że ogrodzenie jest tak zniszczone, że czyszczenie byłoby zbyt uciążliwe. Wtedy jedynym wyjściem wydaj się być piaskowanie w specjalistycznym zakładzie. Choć w tym celu należy ogrodzenie zdemontować i przewieźć poszczególne elementy ogrodzenia do firmy zajmującej się jego piaskowaniem, to zabieg ten z punktu widzenia estetycznego jest tego warty. Odebrane ogrodzenie jest bardzo dobrze oczyszczone i zabezpieczone. Jeśli ogrodzenia nie można zdemontować, to piaskowanie można spróbować przeprowadzić na miejscu, ale bezwzględnie trzeba zabezpieczyć najbliższą okolicę przed ogromną ilością pyłu piaskowego. Niestety mimo wysokich kosztów i tak nie firma się tego podejmie.

Ogrodzenia aluminiowe

Ogrodzenia wykonane z aluminium nie są tak kłopotliwe, bowiem tak nie korodują jak żelazo czy stal. Czynniki pogodowe wywierają niewielki wpływ na ogrodzenia aluminiowe. Na takie ogrodzenia wpływ ma tylko kwas solny i siarkowy oraz ługi. Nie mniej jednak miejsca styku aluminium z innymi metalami trzeba zabezpieczyć i pokryć białym proszkiem, ponieważ może ulec zniszczeniu (często powstają ubytki). Jeśli takie ubytki powstaną, to ogrodzenie nadaj się już tylko do wymiany. Zabezpieczone w ten sposób ogrodzenie wystarczy co jakiś czas zmyć wodą z mydłem. Metalowe ogrodzenie lub jego fragmenty można też poddać lakierowaniu proszkowemu. Zabezpieczając ogrodzenie tym sposobem możemy nadać im dowolną barwę.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar